Procedury egzaminu maturalnego w I LO w Oleśnie
w okresie zagrożenia epidemiologicznego COVID-19
rok szkolny 2019/2020
- Egzamin maturalny odbywa się zgodnie z ustalonym na terenie szkoły harmonogramem.
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły ), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej
1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos. - Zdający, którzy piszą egzamin w salach 22, 23, 24, 26, 27 (II piętro) wchodzą do szkoły wejściem starym od podwórka; zdający , którzy piszą egzamin w salach 2, 4, 6, 8, 9 (parter) wchodzą do szkoły nowym wejściem od strony podwórka.
- Segmenty C, D, F są w dniach egzaminu zamknięte.
- W dniach 8, 9, 10 czerwca w szkole nie prowadzi się zajęć edukacyjnych dla klas I i II (dni dyrektorskie).
- W każdym dniu trwania egzaminu wyznaczeni są nauczyciele rezerwowi, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym
(w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali). - Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi
i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m. - W przypadku stwierdzenia u zdającego objawów chorobowych, przewodniczący ZN informuje o zaistniałej sytuacji przewodniczącego ZE (dyrektora), następnie zdający jest odprowadzany, przez nauczyciela pełniącego dyżur na korytarzu do sali nr 3.
- Sala nr 3 będzie wyposażona m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, dla odizolowania osoby
w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. - Dyrektor powiadamia Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Oleśnie nr tel. (34 358-26-73)
o stwierdzeniu objawów chorobowych u zdających lub członków ZN. - Lasowania miejsc dokonuje członek ZN, a nie absolwent. Nauczyciel informuje zdającego o numerze stolika.
- Kody kreskowe rozdawane są zdającym przed każdym egzaminem. Po naklejeniu kodów na arkuszu maturalnym, członek ZN zbiera od zdających kody.
- Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Dla zdających, którzy chcą na czas egzaminu złożyć rzeczy (np. kurtka, parasol..), przeznaczona jest sala
nr 1. Rzeczy muszą być spakowane w jednorazowe, przezroczyste woreczki. - Za rzeczy złożone w sali nr 1 nie odpowiada szkoła.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Szkoła zapewnia każdemu zdającemu tablice matematyczne i fizykochemiczne (na egzamin z matematyki, fizyki, biologii i chemii).
- Na egzamin z języka polskiego szkoła zapewnia słowniki języka polskiego. Jeden komplet w sali egzaminacyjnej. Do słowników należy podchodzić w maseczce i jednorazowych rękawicach. Przy każdym stoliku ze słownikami będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
- Szkoła nie zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
- Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły, albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu w sali nr 18.
- W przypadku EM zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.
- Po zakończeniu pracy z arkuszem maturalnym, zdający może opuścić salę egzaminacyjną, jednak nie wcześniej niż godzinę od rozpoczęcia egzaminu i nie później niż 15 min. przed końcem czasu. Zdający opuszczają salę
w odstępach 15 sekundowych. - Zakaz gromadzenia się zdających, na terenie szkoły, przed i po egzaminie.
- W czasie trwania egzaminu sale w których odbywa się egzamin będą otwarte lub wietrzone w czasie egzaminu (minimum co godzinę), tak aby nie tworzyć przeciągów.
- Na bieżąco będzie prowadzona dezynfekcja toalet, klamek, poręczy, krzeseł itp.
Dyrektor
Marek Leśniak