W każdej szkole ważną rolę w nauce historii i kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży odgrywa Izba Tradycji. Podobnie jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich. Nasza Izba Tradycji różni się jednak od podobnych, istniejących w innych szkołach. Zajmuje część korytarzową, w której znajdują się gabloty z eksponatami dotyczącymi historii szkoły od XIX w. do dziś. Są to zdjęcia, dokumenty, książki i medale związane z edukacją prowadzoną na terenie naszej szkoły. Oprócz tego znajdują się tam również pamiątki po  spoczywających na oleskim cmentarzu lotnikach poległych we wrześniu 1939 roku, których mogiłą opiekują się nasi uczniowie oraz lotnikach walczących pod niebem Francji i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

            Jednak dumą naszej Izby Tradycji jest bogaty zbiór oryginalnych mundurów Wojska Polskiego i Powstańców Śląskich, a wśród nich m.in. : mundur podporucznika piechoty z września 1939 roku, mundur majora Bernarda Krupy z 316 Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego”, mundur żołnierza II armii WP z 1945 roku, kombinezon lotniczy – ciśnieniowy WUK wraz ze spadochronem T4 z 1955 roku i.t.d. Ciekawymi eksponatami są również medale i odznaczenia, elementy żołnierskiego wyposażenia, np. menażka i manierka wojskowa, bagnety, sprzęt łączności z lat II wojny światowej itd.

            W naszej szkole wartości patriotyczne staramy się pielęgnować przez poszanowanie tradycji i historii oraz pamięć i szacunek dla tych, którzy tę historię tworzyli, wszak historia vitae magistra est.

 

GALERIA