Dolnośląskie Mecze Matematyczne

Mecze matematyczne były popularną formą prezentacji dorobku naukowego matematyków okresu renesansu. Najsłynniejsze odbywały się we Włoszech w XVI w. Brało w nich udział dwóch uczonych. Polegały na publicznym przekazaniu sobie przez zawodników zestawów zadań (np. 30) oraz umówieniu na następne spotkanie za jakiś czas (np. za 4 tygodnie). Na drugim spotkaniu każdy przedstawiał rozwiązania zadań przeciwnika. Zwycięzcą zostawał ten, kto zrobił więcej zadań. Zwyczajową nagrodą było fundowanie przez przegranego obiadu dla tylu przyjaciół wygrywającego, ile wynosiła różnica liczby rozwiązanych przez nich zadań.

Do tej idei nawiązują Dolnośląskie Mecze Matematyczne. Nazwa może być nieco myląca, gdyż startują w niej szkoły z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Opolszczyzny. Pierwszy etap to eliminacje. W czterozespołowych grupach mecze odbywają się systemem każdy z każdym. Do półfinałów przechodzą zwycięzcy grup, ewentualnie jeszcze najlepsi z przegranych. W grupach półfinałowych także są 4 cztery drużyny. Zwycięzcy półfinałów wchodzą do wielkiego finału. Jeśli w danym roku są 3 grupy półfinałowe, to finał jest trójmeczem.

W standardowym meczu uczestniczą 10-osobowe drużyny. Pracując w osobnych salach mają godzinę zegarową na rozwiązanie zestawu zadań przygotowanego przez Uniwersytet Wrocławski. Zaraz potem zaczyna się właściwa rozgrywka. W jej trakcie drużyny zadają sobie zadania na przemian. Mecz kończy się po rozwiązaniu 8 spośród 10 zadań z listy, a zwycięża ta drużyna, która zgromadzi więcej punktów.

I LO w Oleśnie jest jednym z ośmiu liceów, które uczestniczyło we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy. Czterokrotnie reprezentacja naszej szkoły zakwalifikowała się do finału rozgrywek, zdobywając:

w I edycji (2001/02) – trzecie miejsce,

w III edycji (2003/04) – pierwsze miejsce,

w VII edycji (2007/08) – drugie miejsce,

w XVIII edycji (2018/19) –drugie miejsce.

[rev_slider alias=”dmm” /]

Poniżej prezentujemy krótkie sprawozdanie z ostatnich edycji Dolnośląskich Meczów Matematycznych. W ośmiu ostatnich latach nasza szkoła regularnie wygrywała swoją grupę eliminacyjną i uczestniczyła w półfinale rozgrywek.

Rok szkolny 2019/20

Rozgrywki przerwane po pierwszym meczu półfinałowym wskutek pandemii koronawirusa.

W skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:
Piotr Zug (kapitan – 2a),  Patryk Augustyniok (3a), Marta Wicher 3a, Kamil Charkiewicz 3a, Karol Koprek 3c, Jakub Kierat 3d,
Bartosz Jurczyk 2a, Kamil Januszkiewicz 2a, Szymon Czarnogórski 2a, Zuzanna Kubat 2a, Filip Kiedrzyn 2a, Marek Ogrodnik 2c, Karolina Trocha 2d, Paweł Przewała 2d, Aleksandra Urbańczyk 2d .

Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 33:28
I LO Olesno –  LO Głubczyce 32: -3
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie  41:14

Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno –  Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej  38:41
I LO Olesno –  LO 14 Wrocław
I LO Olesno – LO 12 Wrocław

Rok szkolny 2018/19

(2. miejsce)

W skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:
Bartłomiej Zug (kapitan – 3c), Kamila Wyrwich (3c), Marta Woźny (3c), Michał Jackowski (3c), Mateusz Urbańczyk (3c), Michał Wieczorek (3b), Natalia Kierat (3b), Alicja Hassinger (3b), Kacper Świerczek (3d), Filip Sowa (3a), Patryk Augustyniok (2a), Piotr Zug (1a)

Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 35:31
I LO Olesno – II LO Kępno 43: -5
I LO Olesno – II LO Oleśnica 30:21

Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie 49:10
I LO Olesno –  LO 1 Głogów 37:27
I LO Olesno – I LO Kluczbork 21:34

Wyniki półfinałów dały wygraną naszej drużynie i awans do ścisłego finału.
W finale rozegranym 25 maja 2019r. w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego ulegliśmy III LO Wrocław 17:37.

Rok szkolny 2017/18

W skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:
Anna Górska (kapitan -3b),  Ilona Wieczorek (3b), Tomasz Garus (3b), Małgorzata Biernacka (3d), Emila Mycka (3a), Aleksandra Wieczorek (3a), Agata Brodacka (3a), Bartłomiej Zug (2c), Kamila Wyrwich (2c), Marta Woźny (2c).

W rozgrywkach tych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej po zwycięstwach z I LO Kluczbork , LO z Głubczyc i I LO ze Strzelec Opolskich . W grupie półfinałowej remis z III LO Wrocław oraz nieznaczne porażki z  III LO Opole i Liceum Akademickim Politechniki Wrocławskiej .

Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 28:27
I LO Olesno – LO Głubczyce 41:13
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie 40:32

Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – III LO Opole 24:36
I LO Olesno – III LO Wrocław 40:40
I LO Olesno – III LO Wrocław 38:40

Wyniki półfinałów dały naszej drużynie 7. miejsce w całych rozgrywkach.

Rok szkolny 2016/17

W skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:
Maciej Zagrobelny (kapitan -3e), Tomasz Ludyga (3c), Martin Mrugała (3c), Mateusz Belka (3e), Wiktoria Świerczyńska (3b), Wioletta Kamińska (3d), Ilona Wieczorek (2b), Anna Górska (2b), Tomasz Garus (2b), Małgorzata Biernacka (2d), Emila Mycka (2a), Aleksandra Wieczorek (2a), Agata Brodacka (2a).

W rozgrywkach tych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej po zwycięstwach z I LO ze Strzelec Opolskich, LO z Głubczyc i I LO Kluczbork. W grupie półfinałowej wygrana z LO Dzierżoniów i porażki z III LO Wrocław i III LO Opole (po tym wyrównanym meczu arbitraż odebrał nam wygraną).

Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 51:21
I LO Olesno – LO Głubczyce 40:18
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie 39:28

Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – LO Dzierżoniów 11:3
I LO Olesno – III LO Opole 26:28 ( 34:28 przed weryfikacją)
I LO Olesno – III LO Wrocław 30:36

Wyniki półfinałów dały naszej drużynie 5. miejsce w całych rozgrywkach.

Rok szkolny 2015/16

Skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:
Maciej Zagrobelny (kpt.), Jakub Wiecha, Piotr Wiecha, Roksana Rzepka. Nikola Słowik, Kinga Winecka, Piotr Jackowski, Patryk Zając, Mateusz Belka, Tomasz Ludyga.

W rozgrywkach tych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej po zwycięstwach z I LO ze Strzelec Opolskich i I LO Kluczbork. W grupie półfinałowej wygrana z LA Politechniki Wrocławskiej i porażki z III LO Wrocław i II LO Opole.

 Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 37:32
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie 39:31

 Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – II LO Opole 19:28
I LO Olesno – Liceum Akademickie Politechniki Wrocławskiej 33:27
I LO Olesno – III LO Wrocław 26:42

Wyniki półfinałów dały naszej drużynie 5. miejsce w całych rozgrywkach.

Rok szkolny 2014/15

Skład drużyny  biorącej udział w rozgrywkach:

  1. Mateusz Krawczyk (kapitan)
  2. Michał Wiśniewski
  3. Bartosz Banasik
  4. Kamil Lipiński
  5. Dagmara Weidel
  6. Jan Bensz
  7. Dawid Chodura
  8. Nadin Kossok

W rozgrywkach tych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej po zwycięstwach z I LO ze Strzelec Opolskich i I LO Kluczbork. W grupie półfinałowej wygrana z III LO Wrocław  i porażki z LA Politechniki Wrocławskiej i III LO Opole.

 Wyniki meczów eliminacyjnych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 37:32
I LO Olesno – LO Strzelce Opolskie 39:31

 Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – III LO Wrocław 28:26
I LO Olesno – III LO Opole 20:36
I LO Olesno – Liceum Akademickie Politechniki Wrocławskiej 29:34

Wyniki półfinałów dały naszej drużynie 7. miejsce w całych rozgrywkach.

Rok szkolny 2013/14

Skład drużyny biorącej udział w rozgrywkach:
Dariusz Janik (kapitan), Przemysław Janikowski, Olaf Barcz, Łukasz Krzemiński, Jakub Górka, Damian Kaleja, Aleksandra Tobiś, Jan Bensz, Łukasz Kus, Mateusz Krawczyk, Dawid Chodura, Bartosz Banasik, Kamil Lipiński i Michał Wiśniewski

Pełnym sukcesem naszej szkoły zakończyły się rozgrywki grupowe XIII edycji Dolnośląskich Meczów Matematycznych.
Reprezentacja naszego ogólniaka w kolejnych meczach pokonała I LO z Kluczborka 23:20, następnie LO z Głubczyc  50:10 i I LO z Brzegu 35:18.  Tym samym awansowaliśmy do najlepszej ósemki szkół w tych rozgrywkach.  O awans do finału powalczymy z III LO z Wrocławia, III LO z Opola i I LO  z Kluczborka (drużyna z Kluczborka awansowała z drugiego miejsca jako jeden z dwóch „najlepszych przegranych”).

 Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – I LO Kluczbork 38:38
I LO Olesno – III LO Opole 19:35
I LO Olesno – III LO Wrocław 30:40

Wyniki półfinałów dały naszej drużynie 5. miejsce w całych rozgrywkach.

Rok szkolny 2012/13

W skład drużyny  biorącej udział w tegorocznej edycji DMM wchodzą: Maciej Cebula (kapitan w meczu nr 1), Paweł Kotyś (kapitan w meczu nr 2), Aleksandra Mzyk, Justyna Chlebowska, Piotr Roj, Martin Zug, Łukasz Krzemiński, Przemysław Janikowski, Dariusz Janik i Olaf Barcz.

Na inaugurację rozgrywek XII edycji Dolnośląskich Meczów Matematycznych reprezentacja naszego ogólniaka wygrała na wyjeździe z 35:22 z LO Strzelce Opolskie.

W drugim meczu rozegranym 17 grudnia 2012r. podejmowaliśmy drużynę z II LO Kędzierzyn-Koźle. Mecz zakończył się naszym zdecydowanym zwycięstwem 37:10. 

W ostatnim meczu grupowym, 22 stycznia 2013r., wygraliśmy z I LO Kluczbork 39:17. 

Tym samym awansowaliśmy do półfinałów rozgrywek. Grupę półfinałową utworzyły: II LO Opole, III LO Opole i II LO Jelenia Góra.

 Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – II LO Opole 29:43
I LO Olesno – III LO Opole 40:32
I LO Olesno – II LO Jelenia Góra 36:28

W rywalizacji trzy drużyny wygrały po dwa mecze i o ostatecznym kształcie tabeli zdecydowały małe punkty.  Do walki o wygraną weszli tylko zwycięzcy obu grup półfinałowych.

Tabela:
1. II LO Opole
2. I LO Olesno
3. III LO Opole
4. II LO Jelenia Góra

     Rok szkolny 2011/12

    W b.r. po raz jedenasty uczestniczymy w imprezie organizowanej przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Fundację Matematyków Wrocławskich.

Wyniki meczów grupowych:

I LO Olesno – I LO Strzelce Opolskie      26:12
II LO Kędzierzyn Koźle – I LO Olesno      36:40
I LO Kluczbork – I LO  Olesno                 20:21

Trzy wygrane zapewniły nam awans do półfinału rozgrywek.

Ostateczny układ tabeli:
1. I LO Olesno
2. I LO Kluczbork
3. I LO Strzelce Opolskie
4. II LO Kędzierzyn Koźle

Wyniki meczów półfinałowych:
I LO Olesno – II LO Opole 35:40
I LO Olesno – I LO Jelenia Góra 39:33
I LO Olesno – III LO Wrocław 30:50

Rywalizacja była wyrównana i do ostatniego meczu zacięta. Najlepiej świadczy o tym fakt, że wygraliśmy z triumfatorem grupy – Jelenią Górą.

Tabela:
1. I LO Jelenia Góra
2. III LO Wrocław
3. I LO Olesno
4. II LO Opole

Naszą drużynę uczestniczącą w Dolnośląskich Meczach Matematycznych tworzą: 
1. Wojciech Tobiś 3a
2. Jakub Zagrobelny 3a
3. Tomasz Wloczyk 3a
4. Szymon Wesołowski 3a
5. Anna Namyślak 3a
6. Marcel Świtała 3b
7. Iwona Polok 3d
8. Klaudia Kuzaj 3d
9. Paweł Kotyś 2a
10.Maciej Cebula 2a

Rok szkolny 2010/11

     W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła po raz dziesiąty uczestniczy w imprezie organizowanej przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Fundację Matematyków Wrocławskich.

Wyniki meczów :

I LO Olesno – II LO Kędzierzyn-Koźle      46:15
LO Strzelce Opolskie – I LO Olesno        26:15
I LO Olesno – I LO Kluczbork                  33:33

Ostateczny układ tabeli:
1. LO Strzelce Opolskie
2.I LO Olesno
3.I LO Kluczbork
4.II LO Kędzierzyn Koźle

Naszą drużynę uczestniczącą w Dolnośląskich Meczach Matematycznych tworzą: 
1. Joanna Górska 3c (kapitan)
2. Katarzyna Wesołowska 3a
3. Iwona Ligus 3a
4. Jakub Grajcar 3a
5. Grzegorz Zaręba 3b
6. Wojciech Tobiś 2a
7. Jakub Zagrobelny 2a
8. Tomasz Wloczyk 2a
9. Szymon Wesołowski 2a
10. Marcel Świtała 2b
11.Paweł Kotyś 1a