LXVIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski


W dniach 21 – 24. 06. 23r. dane mi było uczestniczyć w jednym z najstarszych konkursów popularyzujących sztukę recytacji – LXVIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, który od lat  odbywa się w Ostrołęce.
     W dniu przyjazdu zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację, w trakcie której losowaliśmy kolejność naszych wystąpień. Ale niewątpliwą atrakcją wieczoru okazał się występ  folklorystycznego zespołu Kurpianka, który zaprezentował tańce i śpiewy ludowe z terenu kurpiowskiego. Cudownie było patrzeć, słuchać i wspólnie się bawić z grupą ludzi podtrzymujących tradycję swojego regionu. To bezcenne doświadczenie.
      Te cztery dni były niezwykle intensywne. Występy zostały podzielone na cztery koncerty. W przerwach, przed i po przesłuchaniach, odbywały się warsztaty z jurorami – p. Michałem Kurkiem, p. Sylwią Achu, dr hab. Bożeną Suchocką, prof. dr hab. Krzysztofem Mrowcewiczem oraz prof. Lechem Śliwonikiem. Jurorzy przekazali nam szereg cennych wskazówek i uwag w kwestii wymowy oraz niewerbalnych środków przekazu. Ale nie tylko. Jedno ze spotkań było poświęcone np. poezji Zbigniewa Herberta, a jeszcze  inne dotyczyło fundamentów repertuaru recytatora. Warsztaty dały mi wiele, ponieważ jeszcze bardziej doceniłam wartość, jaką jest wiedza oraz kontakt ze sztuką. Uświadomiłam sobie, jak wiele jeszcze mam do poznania…
     Pobyt w takim miejscu to szansa przeżycia  niecodziennych wrażeń  i spotkania niezwykłych ludzi… Poznałam ludzi z wielkim talentem, którzy włożyli wiele pracy w to, aby dobre pióro zaistniało w sztuce słowa – recytacji. Każdy występ był niesamowity! Wszystkim gratuluję!
     Jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogłam wystąpić w towarzystwie tak uzdolnionych osób z całej Polski.
    Takie wydarzenia i doświadczenia pozwalają mi uwierzyć, że humaniści nie wyginęli, żyją i mają się całkiem dobrze!!😊

Julia Matan