“Troja. Wojny nie będzie!”


Pod koniec marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl pt. “Troja. Wojny nie będzie!” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Anna Wieczorek, z którą spotkaliśmy się przy jej autorskim monodramie “UCIEC OD ROZPACZY. ŻYCIE ROMANTYCZNE ZAMKNIĘTE W MONODRAMIE”. Anna Wieczorek przedstawia widzom klasyczną historię wojny trojańskiej zawartą w “Iliadzie”, jednak tym razem poznajemy ją z perspektywy ostatniego świadka zagłady miasta – Kasandry, “o której Homer zapomniał”. Kasandra to królewna trojańska, obdarzona darem przepowiadania przyszłości, jednak bóg Apollo w ramach zemsty za nieodwzajemnienie jego uczuć rzuca na nią klątwę – od tej pory nikt nie wierzy jej przepowiedniom. Każdego dnia widzi ona zagładę jej ukochanego miasta, domu, ojczyzny, ale pomimo ostrzeżeń rodzina, przyjaciele i współobywatele nie reagują, bo przecież wojna jest tak odległa…
   W spektaklu Kasandra stojąc na gruzach swojej macierzy przenosi widza w przeszłość, pokazując, co doprowadziło do kataklizmu wojny, który pociągnął za sobą miliony istnień.
Lecz kim jest Kasandra w przedstawieniu? Bohaterka znakomicie odegrana przez Aleksandrę Mikołajczyk nosi plecak i ciężkie buty. Symbolizuję to ciągłą gotowość do drogi? W końcu podobnie do milionów ludzi na ziemi musi spakować wszystko do małego plecaka i odejść ze swojego domu, zniszczonego działaniami zbrojnymi. A może symbolizuje młodzieńczy bunt? Przecież to młodzi ludzie poznając w szkole historię i słuchając opowieści dziadków buntują się przeciwko wszelkiej przemocy.
   Spektakl nasuwa widzowi wiele refleksji, jednak najbardziej nasuwa się pytanie: “Czy wojnę trojańską można było przewidzieć, a przy tym uniknąć?” Wbrew pozorom jest to bardzo aktualne pytanie, szczególnie w kontekście trwającej od ponad roku wojny na Ukrainie. Wielu z nas nie spodziewało się, że wojna może wybuchnąć tak blisko nas, tuż za granicą.
Czy w dzisiejszych czasach możemy nauczyć się na błędach mieszkańców Troi, by nie lekceważyć zagrożenia?
   Do historii Kasandry Anna Wieczorek wplata bardzo ważny problem, który został również poruszony w oscarowym filmie “Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, którego główna bohaterka podobnie jak bohaterka “Iliady” ma na imię Kasandra. W spektaklu Anny Wieczorek Kasandra zwierza się widzom ze swojego nieprzyjemnego spotkania z Apollem, który był w stosunku do niej nachalny. Po kategorycznej odmowie Kasandry, wypowiada on zdanie, które bardzo mocno wybrzmiewa – “Nikt Ci nigdy nie uwierzy!”, co oczywiście jest odniesieniem do odebrania wiarygodności jej przepowiedniom, jednak z drugiej strony może być odbierane jako problem braku wiary i pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej, niestety często bagatelizowany w dzisiejszych czasach.
  Serdecznie polecamy ten wzruszający i bogaty w refleksje spektakl. Dziękujemy również jurorowi tegorocznych konfrontacji Panu Jakubowi Kowalczykowi za owocną rozmowę i możliwość podzielenia się przemyśleniami. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których uczniowie przymierzają wykorzystane w spektaklu maski 🙂