Akademia Rocka


W czwartek 1 grudnia 2022 r. już po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pana dra Sławomira Kuźnickiego – adiunkta w Instytucie Nauk o Literaturze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego, a także absolwenta naszej szkoły. Oprócz literatury angielskiej, którą zajmuje się na co dzień,  jego pasją jest muzyka. W ramach prowadzonej cyklicznie przez naszego gościa Akademii Rocka uczniowie klas IIb i IIc w  pierwszym bloku warsztatów muzycznych poznali twórczość brytyjskiego zespołu  rockowego Siouxsie and the Banshees.  Zespół wykształcił się z punku i grał dość depresyjną, refleksyjną muzykę. Był jednym z czołowych przedstawicieli post-punku. Formacja wywarła wpływ na rozwój tego stylu. Teksty ich piosenek dotyczą treści egzystencjalnych, często nawiązują do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pierwszy album zespołu został wydany w 1978 roku i nosił tytuł The Scream. W kwietniu 1996 roku grupa zakończyła działalność.

CIEKAWOSTKI: • Utwór pt.: Spellbound z albumu Juju został wykorzystany w najnowszym sezonie serialu Stranger Things. • Piosenka Painted Bird została napisana dzięki inspiracji książką Jerzego Kosińskiego o tym samym tytule.  • Okładka albumu A Kiss In The Dreamhouse była inspirowana dziełami Gustava Klimta.

W swoim drugim wykładzie, w którym uczestniczyły klasy IVd, Ic i grupa kl. IIIc pan Kuźnicki zapoznał nas z irlandzkim zespołem post-punkowym  Fontaines D.C.. Jest to pięcioosobowa grupa mężczyzn tworzących muzykę zdecydowanie odróżniającą ich od konkurencji. Irlandzkość to fundament ich tożsamości i widać ją na każdej z trzech płyt zespołu. W swoich utworach podejmują tematykę relacji angielsko- irlandzkich, a także nawiązują do literatury irlandzkiej i pisarzy takich jak James Joyce czy Patrick Kavanagh. Najnowsza płyta grupy zatytułowana  Skinty Fia ukazała się w kwietniu 2022 roku i opisuje uczucia artystów po przeprowadzce z Dublina do Londynu latem 2020 roku. Główną rolę w utworach odgrywa tęsknota za ojczyzną, a emocje są mieszanką gniewu i melancholii…

Cieszymy się, że mieliśmy okazję wysłuchać wykładów pana Sławomira, który z wielkim zaangażowaniem i pasją przybliżył nam historię tych dwóch zespołów.

Dzięki spotkaniu zajrzeliśmy do pewnej epoki w historii, w tym również historii  muzyki . Ta cenna lekcja wywołała w nas wiele pozytywnych emocji i pozostawiła lekki niedosyt…   Nie jest to jednak jedyny powód naszej wdzięczności. Przede wszystkim cenimy otwarcie nas na kulturę i literaturę, w tym np. irlandzką.  Pan Sławomir Kuźnicki zrobił to w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób.

Dziękujemy!


Proponujemy posłuchać 😊

https://www.youtube.com/watch?v=amR6-neQBPE

https://www.youtube.com/watch?v=Y-l9GQJRl9Y

https://www.youtube.com/watch?v=Ty9Pcg3qrmU