Niemal stali bywalcy – podsumowanie wydarzeń teatralnych wrzesień-listopad 2021

23.09.2021 Opolski Teatr Lalki i Aktora 

W tym roku szkolnym naszą przygodę z teatrem rozpoczęliśmy wyjazdem do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w ramach cyklu “Dramat w akcji” na czytanie tekstu pt. “Naprawda”. Całość dramatu była utrzymana w konwencji teatru lalek, w którym elementy baśniowe przeplatały się z treściami  filozoficznymi. Ciekawym pomysłem w spektaklu było wykorzystanie jako rekwizytów… desek do prasowania.   Poruszające doświadczenie zwieńczyła dyskusja z aktorami oraz autorem i reżyserem czytania – Bogusławem Kiercem.

24.09.2021  Opolski Teatr Lalki i Aktora

Dzień później udało nam się zorganizować wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Balladyna”. Reżyser spektaklu Konrad Dworakowski osadził dramat Juliusza Słowackiego w świecie balansującym pomiędzy światem magicznym i współczesnym. Odniesień do świata współczesnego w spektaklu możemy zaobserwować bardzo wiele. Telefony komórkowe, kapela weselna, muzyka disco polo i wiele, wiele innych. Jednak to nie zaburzyło  charakteru dramatu. Wręcz przeciwnie. Taki zabieg sprawił, że „Balladyna” stała się bardziej czytelna dla młodzieży. Reżyser miał na celu trafić do widzów, dla których teatr nie jest miejscem poważnej  rozmowy o zagrożeniach w rzeczywistości. A ten spektakl okazał się bardzo dobrym tego przykładem. Ponadto zakończenie spektaklu odbiega od wersji dramatu Juliusza Słowackiego, czym daje wiele do myślenia. W spektaklu jest sporo nawiązań do innych tekstów kultury, między innymi do „Folwarku zwierzęcego”. Nadaje to sztuce zupełnie inny wymiar i skłania odbiorcę do naprawdę głębokich przemyśleń.

08.10.2021 Opolski Teatr Lalki i Aktora

W ramach XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek klasy drugie pojechały do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Robot”. Pomysłodawcą jak i wykonawcą spektaklu był David Żurawski. W  spektaklu występowała tylko jedna osoba. Był to bowiem spektakl lalkowy. Mogłoby się wydawać już po samym tytule „Robot”, że spektakl będzie odnosił się do   jakiejś wizji nowoczesnego,  zmechanizowanego świata. Z taką myślą pojechałam do teatru. Jakież było moje zdziwienie, gdy odkryłam prawdziwy przekaz wystawionej na scenie sztuki. Scena przypominała coś na wzór pracowni wynalazcy. Wśród blatów i półek znalazły się różne lampy, pudełeczka i części do tworzenie robotów. Oświetlenie sceny także  oddawało charakter wystawianej sztuki.  Na scenie znajdował się tylko jeden aktor, lecz to nie on  był najważniejszy. Cały spektakl opierał się na specjalnie przygotowanych do niego lalkach. Nie był to jednak zwykły spektakl. W zwykłych spektaklach osoba, która „gra” lalkami, stara się nie pokazywać widowni. W tej sztuce było inaczej. Pan David Żurawski grał razem z lalkami. Idealnie ruchy rąk czy mimika jego twarzy, to wszystko nadawało sztuce nowego znaczenia.  W ten sposób można było niejako utożsamić się z osobą, która „grała” lalkami.
Tematyka spektaklu też nie była oczywista. Odnosiła się bardzo mocno do współczesnych problemów świata, jak i tych, z którymi świat już sobie poradził, lecz blizny po nich zostały w naszej pamięci. Idealnie zarysowała cień wydarzeń, mających miejsce w dzisiejszym świecie. W ciągu tej jednej godziny można było zobaczyć tak wiele rożnych, a zarazem podobnych do siebie sytuacji z codziennego życia. Całą historię pokazywały lalki, lecz co mnie najbardziej zaskoczyło, w sztuce słowa były używane bardzo sporadycznie, co dawało widzowi pełne pole do interpretacji wedle swoich poglądów. Wychodząc z sali próbowałam zrozumieć niektóre sceny. Nie było to jednak takie łatwe. Ten spektakl miał w sobie coś, czego nie można tak po prostu opisać słowami. 

28.10.2021-  Opolski Teatr Lalki i Aktora

Kolejne spotkanie z dramatem w ramach “Dramatu w akcji” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Tym razem do czynienia mieliśmy z klasyką – otóż aktorzy i reżyserka czytania – Justyna Łagowska, wzięli na warsztat „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Uczniowie naszego liceum przenieśli się w fantastyczny świat Szekspira głównie za sprawą aktorów, idealnie wcielających się w role. Całość dopełniły efekty wizualne stworzone przez Tomasza Michalczewskiego.

29.10.2021 Teatr Kochanowskiego w Opolu

Pierwsza w tym roku szkolnym wizyta w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Spektakl “Zakonnice odchodzą po cichu” w reżyserii Darii Kopiec i Martyny Lechman był niezwykle poruszającym doświadczeniem, tym bardziej, że scenariusz powstał na podstawie prawdziwych historii, opisanych w reportażu autorstwa Marty Abramowicz. Sztuka ukazuje losy czterech kobiet – zakonnic. Każda z opisywanych historii jest zupełnie inna, natomiast każda z nich wybrzmiała głośno, mimo że dotyczyła tych, których głosu często nie możemy usłyszeć.

18.11.2021 Opolski Teatr Lalki i Aktora

Kolejne i niestety ostatnie już spotkanie w ramach cyklu „Dramat w akcji” w tym roku. Tym razem aktorzy Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali dramat pt. “Szczurołap”. Nie bez przyczyny tytuł tekstu autorstwa Magdaleny Drab może kojarzyć się z  baśnią Braci Grimm, gdyż – podobnie jak owa basń-  dotyczy zaginięcia dzieci. Na uwagę zasługuje fenomenalna reżyseria Grzegorza Grecasa, a także “konwencja mrocznej, współczesnej baśni”.

23.11.2021 Opolski Teatr Lalki i Aktora

“Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie” – dla wielu z nas bylo to  pierwsze zetknięcie z monodramem. Aktorka Teatru Lalki i Aktora –  Anna Wieczorek, która również jest współreżyserką dramatu, z niesamowitą ekspresją przedstawia najlepsze utwory polskiego romantyzmu, takie jak: „Dziady” Adama Mickiewicza, „Kordian” Juliusza Słowackiego czy „Nie-Boska Komedia” Zygmunta Krasińskiego. Dla nas jest to niezwykle interesująca i niespotykana lekcja polskiego, która na długo pozostanie w  pamięci.