Publiczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Oleśnie przekazuje porady dla dzieci, młodzieży i rodziców, by wspomóc Nas wszystkich w tym trudnym okresie.

 Zapraszamy do lektury.

NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ!        

    Co zrobić, aby przetrwać trudny czas…

 

  1. ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE EMOCJE – to normalne, że się boisz. Jednak starajmy się analizować wszelkie doniesienia na chłodno, „nie nakręcać się”.
  2.  WYZNACZ CZAS NA „ZAMARTWIANIE SIĘ” – niech to będzie nie więcej niż 15-20 min. dziennie (nie polecam godzin wieczornych :)). Jeśli nieprzyjemne myśli najdą Cię po wyznaczonym czasie, spróbuj odroczyć to na ustaloną porę. Trening czyni mistrza!
  3. INFORMACJE NT. KORONAWIRUSA – staraj się korzystać z wiarygodnych źródeł informacyjnych; nie każdy usłyszany czy przeczytany „news” jest prawdziwy. Warto powstrzymać się przed ciągłym sprawdzaniem nowych doniesień nt. koronawirusa, liczby osób zakażonych i zmarłych.
  4.  PLANUJ I BĄDŹ AKTYWNY – przewidywalność i rutyna dają nam poczucie bezpieczeństwa, „budują” nasze dni w tych trudnych dla każdego czasach. Warto zadbać o taki rozkład dnia, który będzie odpowiedni dla wszystkich domowników. Pamiętajmy, aby uwzględnić tam naszą pracę, naukę dzieci, obowiązki domowe, przyjemności i zabawę, ale także wspólne spędzanie czasu.
  5.  CZAS Z RODZINĄ – jest to dobry moment, aby się zatrzymać, poświęcić więcej czasu na wspólne rozmowy z bliskimi. Pewnie nie we wszystkich domach jest „sielanka”, może jest to czas na przepracowanie konfliktu, zwrócenie uwagi na to, co nam przeszkadza.
  6.  KONTAKTY SPOŁECZNE – XXI wiek daje nam takie możliwości techniczne, które pomimo ograniczeń w przemieszczaniu się, pozwalają nam podtrzymać kontakty z bliskimi. Pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, które potrzebują naszego wsparcia.
  7.  ZRÓB TO, NA CO ZAWSZE BRAKOWAŁO CZASU – może odkładasz na przysłowiowe „jutro” przeczytanie książki, obejrzenie filmu, może nowa gra do dziś jest nierozpakowana w szafie… To jest ten moment, kiedy warto zrobić to wszystko, na co w „zwykłej codzienności” brakuje nam czasu. To może być całkiem przyjemne.
  8. DOCENIAJ KAŻDY DZIEŃ – bardzo modne w ostatnim czasie „skupianie się na tu i teraz” może przynieść nam ulgę w tych chwilach. Cieszmy się z małych rzeczy, celebrujmy codzienność.
  9. DBAJ O SIEBIE – pamiętaj o odpowiedniej ilości snu, zdrowym jedzeniu i ćwiczeniach sportowych, które można wykonywać także w domu.
  10.  UŚMIECHAJ SIĘ JAK NAJCZĘŚCIEJ :)))

                                                                                                Opracowała: psycholog Monika Wiecha