W dn. 02.03.2019r. uczennica kl. IIIa naszej szkoły, Ewa Konieczna, wzięła udział w zawodach II stopnia (okręgowych) 50 Olimpiady Języka Rosyjskiego, które odbyły się w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Sląskiego w Sosnowcu. Olimpiada składała się z dwóch części: pisemnej (test leksykalno-gramatyczny z elementami wiedzy realioznawczej) i ustnej (5 – 7 –minutowa wypowiedź w języku rosyjskim na wylosowany temat). Ewa przed komisją składającą się z pracowników uczelni opowiadała po rosyjsku o życiu polskiej młodzieży.

   Nasza koleżanka już po raz drugi reprezentowała naszą szkołę i okręg śląski, który obejmuje województwa: śląskie i opolskie, w tej ogólnopolskiej olimpiadzie.  Z województwa opolskiego towarzyszyli jej rodowici Rosjanie i Białorusini, którzy tu mieszkają i uczą się. W pobliskim Kluczborku od trzech lat gości ponad 200-osobowa grupa rosyjskojęzycznej młodzieży. W różnych szkołach na terenie Opolszczyzny uczą się uczniowie z Kazachstanu.

   Wobec takich faktów udział w olimpiadzie jest nie lada wyzwaniem, bo wśród uczestników , z którymi trzeba rywalizować, rodowitych użytkowników języka rosyjskiego jest co najmniej dwukrotnie więcej niż Polaków.

  Chociaż może szanse na zwycięstwo mniejsze, to udział w olimpiadzie dostarcza miłych wrażeń i upływa w przyjemnej atmosferze. Jest okazją do spotkania z rówieśnikami ze Wschodu, porozmawiania po rosyjsku i zrozumienia znaczenia znajomości języka dla rozwijania kontaktów międzyludzkich.

   Gratulacje dla Ewy! Trzeba przyznać, że wykorzystała w czasie swojej edukacji szkolnej szansę poznania jeszcze jednego języka obcego i zna go całkiem nieźle.

   W przyszłości nigdzie w Europie nie odczuje bariery językowej, porozumie się po angielsku, po niemiecku, po rosyjsku. Życzymy jej wszelkiej pomyślności w czasie studiów i w życiu dorosłym.

K.B