OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY PO RAZ CZWARTY W NASZEJ SZKOLE

            22 lutego 2019 r. w auli naszej szkoły odbyły się eliminacje lokalne Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. W. Korfantego.

            Tegoroczne przemówienia odnosiły się do słów: „Dobroć bez odwagi jest niewiele warta”.

            Wśród 21 uczestników większość zgadzała się z tym stwierdzeniem, kilku udowadniało jego absurd. Wszyscy mówili niezwykle przekonująco…! Wielu przywoływało bohaterów wojen (zwłaszcza II wojny światowej), choć niekoniecznie żołnierzy. Wspominano również działalność różnych organizacji charytatywnych, misjonarzy, nie zabrakło też przywołań zwykłych, codziennych oznak dobroci. Niektórzy odwoływali się do własnych doświadczeń.

    Gościem specjalnym tegorocznych eliminacji była doktor ŁUCJA STANICZEK wiceprezes Związku Górnośląskiego, prezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, inicjatorka Domu Śląskiego w Katowicach.

    Jej praca ,,Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego” stała się rozpoznawalną pozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska.

    Regionalizm i edukacja to dwie ogromne pasje Pani Doktor. Celem  Jej działań jest to, by młodzi ludzie nie zapominali skąd są, by godnie szli w świat reprezentując Śląsk. Uczy, wykłada, szkoli, pisze książki, artykuły, współpracuje z prestiżowymi instytucjami. Zabiega o patronaty, sponsorów, gości honorowych, wybitnych jurorów.

Podczas Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów  Nasz Gość szkoli nauczycieli,  jak przekazywać wiedzę o Śląsku.

Dzięki jej staraniom, konsekwencji i optymizmowi organizowana jest „Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku”, w której również od lat biorą udział uczniowie naszej szkoły (z sukcesami!).

       Kolejne przedsięwzięcie Pani Doktor to Turniej Debat Oksfordzkich, czyli, poświęcony tematyce śląskiej, konkurs dla licealistów, podczas którego uczniowie spotykają się, by dyskutować o najważniejszych kwestiach współczesnego Śląska. Jeszcze nas tam nie było, ale kto wie…

      To właśnie dzięki Pani Łucji Staniczek po raz 21 przeprowadzany jest Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, którego eliminacje lokalne odbywają się u nas po raz 4.

            Ostatecznie jury w osobach Pań Marii Mitrengi, Gabrieli Kansik oraz Księdza Dariusza Domereckiego wskazało pięciu kandydatów do dalszych zmagań w Opolu. Są to:

Aleksandra Kokot (kl. III d) – I miejsce;

Anna Hassinger (kl. I a) – II miejsce;

Jakub Kuźnik (ZSEiO) – III miejsce;

Michał Wiendlocha (kl. III d) i Tobiasz Skowronek (kl. Ic) – IV miejsce (ex equo) .

Aleksandra Kokot została też laureatką nagrody publiczności, czyli uczestników konkursu.

            Życzymy im, by mieli okazję wygłosić swoje przemówienia z mównicy Sejmiku Śląskiego w Katowicach i zdobyli najwyższe laury.

E.SZ.

Galeria