W sobotę, 01 grudnia, w Hali Widowiskowo-Sportowej Zespołu Szkół w Oleśnie odbywał się IV Oleski Festiwal Tańca. Był to zarazem XXIX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i II Otwarte Mistrzostwa Ziemi Śląskiej, wzbogacony wieczorową galą taneczną. Czasami złośliwi twierdzą, że w Oleśnie nic się nie dzieje, a jednak…
Organizatorzy tej poważnej i pięknej imprezy to: Zespół Szkół w Oleśnie, Studio Tańca i Rozrywki Dancer, Klub Tańca Towarzyskiego Róża przy Miejskim Dom Kultury, Stowarzyszenie Oświatowe Rozwój na Plus przy Zespole Szkół w Oleśnie. Patronat honorowy pełnili Starosta Oleski i Burmistrz Olesna, patronat prasowy Kulisy Powiatu i Telegraf Oleski .
Taniec jako „najwznioślejsza, najbardziej wzruszająca, najpiękniejsza ze wszystkich sztuk” posiada w naszym kraju długą tradycję. Dobrze, że KTT Róża i nasza szkoła dbają o to, żeby zadomowił się on jeszcze bardziej w naszym środowisku i mógł się owocnie rozwijać.
Miło było usłyszeć słowa konferansjera rozpoczynającego imprezę: „ Witamy po raz kolejny w gościnnym Oleśnie”. Właśnie nasza szkoła corocznie gości w swoich murach młodszych i starszych tancerzy z całego kraju. W tym roku przyjechali do nas tancerze z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Łodzi, Krosna, Krakowa, Częstochowy, Żor, Mysłowic, Będzina, Chorzowa, Dobrzenia Wielkiego, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Bolesławca, Baranowa, Mykanowa, Gliwic, Kępna, Praszki, Strzelec Opolskich, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, Sosnowca, Opola, Prochowic, Dąbrowy Górniczej, Kędzierzyna – Koźla, Tarnowskich Gór, Dzierżoniowa i Siemianowic. Z dumą, zaangażowaniem i entuzjazmem włączamy się w organizację imprezy, a dyrektor szkoły, p. Marek Leśniak, pełni funkcję kierownika organizacyjnego turnieju. Kierownikiem artystycznym turnieju jest p. Krzysztof Musioł, utytułowany tancerz, trener, absolwent naszej szkoły. Staramy się zapewnić tancerzom i gościom dobre warunki do tego, aby mogli zaprezentować swój talent i dostarczyć wszystkim zgromadzonym miłych wrażeń. Amatorów podziwiania wirujących na parkiecie par w szkole i w Oleśnie nie brakuje. Widownia witała tancerzy gromkimi brawami i oklaskiwała zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
W pomoc wszystkim przybyłym na turniej angażują się pracownicy szkoły, nauczyciele, rodzice uczniów i tancerzy, samorząd uczniowski. Zadań do wykonania jest sporo: przygotowanie hali z odpowiednim podestem do tańca, dekoracji, napisów informacyjnych, szatni, kawiarenki i bufetu z gorącymi posiłkami, słodyczami i napojami, stanowisk dla nadzorujących imprezę i oceniających tancerzy, dla firmy zajmującej się profesjonalną fotografią, firmy oferującej obuwie dla tancerzy, dla ratownika medycznego, przygotowanie nagród, zapewnienie przyjeżdżającym miejsca na parkingu, czystości i porządku… Wszystko to wymaga wielu godzin pracy już na kilka dni przed imprezą, jak również czujności i dobrej organizacji w czasie jej trwania. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy z wyrozumiałością służą pomocą, poświęcając swój wolny czas.
Świętowaliśmy jedną z największych imprez artystycznych w naszym mieście, która przyciąga do Olesna fanów tańca towarzyskiego z wielu zakątków kraju. Ta niezwykle widowiskowa, wielobarwna impreza, pełna muzyki, rytmu, światła, okazałych kostiumów, zgrabnych, wysportowanych sylwetek tancerek i tancerzy dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Można było przeżyć prawdziwą fascynację tańcem i muzyką. Podziwialiśmy prezentacje tańców standartowych (walc angielski, walc wiedeński, tango, quickstep, fokstrot) oraz latynoamerykańskich (samba, cha-cha, rumba, jive, pasodoble ). Naprawdę warto było przyjść, posłuchać, zobaczyć, znaleźć się blisko tego, co nazywane bywa „międzynarodowym językiem przyjaźni wystukiwanym nogami”.
Imprezę oceniamy jako niezwykle wartościową. Promuje ona ruch taneczny wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, pozwala pogłębiać wiedzę o stylach tanecznych, zaszczepiać pasje artystyczne wśród młodych ludzi, przygotowywać ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym środowiska i kraju, uwrażliwiać na szeroko pojętą kulturę.
Chcemy, aby młodzież szkolna czerpała z tej imprezy pozytywne wzorce do naśladowania. Aby zrozumiała, że taniec to nie tylko wyrafinowana sztuka i widowiskowy sport, ale również doskonała forma spędzania wolnego czasu i przydatna w życiu umiejętność. Upiększy i ułatwi udział w corocznych szkolnych imprezach, jak studniówka czy bal 18-latków. W programie szkoły średniej nie ma zajęć umuzykalniających młodych ludzi, więc należy im uświadamiać, że warto dołączyć taniec do listy swoich zainteresowań i od czasu do czasu w rytmie tańca powalczyć z nudą i szarością dnia codziennego.

Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy.
Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza przed nami świat
czarujących dźwięków.
Łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne.
W ten sposób rozwija i kształci smak.

Lukian Samosat

     Cieszy nas fakt, że na najwyższym podium w kategorii wiekowej powyżej 15-stu lat stanął uczeń klasy Ic naszej szkoły, Marek Ogrodnik, drugie miejsce zajął Tobiasz Skowronek. Wśród starszych tancerzy też byli nasi dawni uczniowie, a i wśród tych młodszych może znajdą się tacy, którzy teraz z zapałem trenują w Oleskich Klubach Tanecznych Róża i Dancer, a kiedyś zechcą uczyć się w naszym liceum. Miłośników tańca towarzyskiego mamy również wśród pracujących tu nauczycieli. Dla obecnych licealistów corocznie zimą organizowany jest w szkole Turniej Tańca Nowoczesnego. Młodzież samodzielnie przygotowuje układy taneczne, dobiera muzykę i stroje. Pewno, że trudno porównywać się z uczestnikami sobotniego turnieju, posiadającymi talent uzupełniany wielogodzinnymi ćwiczeniami, nie zawsze prostymi, ale „ jeśli śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, jak zapewniał kiedyś w piosence znany aktor Jerzy Stuhr, to i chyba tańczyć też.
Faktem jest, że po raz kolejny przeżyliśmy w Oleśnie wyjątkowe chwile, za które dziękujemy tancerzom i organizatorom imprezy. Oby przetrwała ona w tradycji naszej szkoły i miasta, bo „taniec otwiera w ludziach to, co najpiękniejsze”.

K.B.