W dniach 25 i 26 października 2018 roku odbył się obóz naukowy z geografii. Uczestnikami obozu była młodzież klas trzecich, która realizuje naukę geografii w zakresie rozszerzonym.

Czas spędzony w Ośrodku Harcerskim na Kucobach, jak sami mówią, był „wypełniony geografią”.

W czwartkowe popołudnie grupa rozwiązywała zadania maturalne. W przerwach rywalizowała – gry dydaktyczne przygotowane przez Edytę Wesołowską, organizatorkę obozu i nauczycielkę geografii, pozwoliły w formie zabawy powtórzyć pewne partie materiału do matury.

Wieczorem młodzież spotkała się z p. Jackiem Plutą, podróżnikiem, który odbył do tej pory około 300 podróży i zwiedził  110 krajów. W czasie swoich podróży spotkał się z królem Wysp Wielkanocnych, Ministrem Kultury Polinezji Francuskiej. Jednakże najbardziej sobie ceni spotkania z biednymi ale bardzo szczęśliwymi dziećmi, stąd jego prezentacja obfitowała w fotografie dzieci.

W ciągu dwugodzinnego spotkania mogliśmy odbyć podróż do Australii, Nowej Zelandii, wybranych wysp Pacyfiku, krajów południowej Azji, krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej a także Stanów Zjednoczonych.

Ciekawe, pełne emocji czasem żartobliwe opowieści może staną się inspiracją do podróżowania po świecie, tym bardziej, jak przekonywał nas p. Jacek Pluta, koszta tych podróży nie muszą być wysokie.

W piątek uczniowie realizowali zadania w terenie. Celem było poznanie przemian zachodzących w obszarach wiejskich. W tym celu młodzież przeprowadziła obserwacje, wywiady i ankiety wśród mieszkańców miejscowości Kucoby. Dane te posłużą do dalszej analizy procesu.

Chcemy podziękować za miłą atmosferę i pyszne jedzenie gospodarzom Ośrodka Harcerskiego Państwu Niziołkom a także mieszkańcom Kucob za życzliwość i wyrozumiałość.

EW