W dniu 11.XII. 2017r. grupa uczniów naszej szkoły uczących się j. rosyjskiego gościła w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Sląskiego. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach z cyklu „Tego nie znajdziesz w podręczniku” prowadzonych przez nauczycieli uniwersyteckich. Lekcje te przygotowywane są przez uczelnię od kilku lat w celu zapoznania uczniów z obyczajami, tradycjami, kulturą i współczesnymi realiami codziennego życia w kraju, którego język poznają. Ta realioznawcza tematyka jest bardzo ciekawa, np. Swięta w Rosji, Koleją Transsyberyjską przez zimową Rosję, tradycje kulinarne Rosji itp.

 

Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach poświęconych muzyce rosyjskiej. Słuchali współczesnych piosenek rosyjskich, kultowych piosenek z rosyjskich filmów animowanych dla dzieci, oglądali teledyski z Konkursu Talentów Wokalnych w Rosji (odpowiednik naszego The voice of Poland), na który trafiają również wykonawcy polskich piosenek. Słuchaliśmy również wywiadu z mieszkańcami rosyjskich miast na temat rosyjskiej muzyki ludowej. Była okazja pooglądać, posłuchać, pośpiewać, jak również wykazać się umiejętnością czytania i rozumienia, gdyż do każdej lekcji przygotowane były dla uczestników karty pracy z ćwiczeniami.

Pobyt w nowoczesnym budynku Instytutu dostarczył uczniom miłych wrażeń, a lekcje, w których uczestniczyli – wiedzy na temat Rosji, jakiej nie znamy i raczej rzadko mamy okazję poznawać. To kraj, który nie tylko w przeszłości dał światu wspaniałych kompozytorów, ale również dzisiaj – rozśpiewany, roztańczony, a wśród jego mieszkańców jest wiele talentów muzycznych.

K.B.